اطلاعات جغرافیایی روستا

اطلاعات جغرافیایی روستای پلارت

روستای پلارت از توابع شهرستان فلاورجان در استان .اصفهان می باشد که در بخش پیربکران و در دهستان گرکن شمالی واقع شده است. این روستا در ۵۱ درجه و ۳۳ دقیقه طول و ۳۲ درجه و ۲۸ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده است. ارتفاع از سطح دریا برابر با ۱۶۲۹ متر مربع می باشد. روستای پلارت از لحاظ موقعیت توپوگرافی در منطقه دشتی با شیب ملایم قرار گرفته است که امکان ساخت و ساز در اکثر مناطق روستا را فراهم آورده است.

وضعیت اقلیمی

براساس بررسی نزدیکترنی و کامل ترین ایستگاه هواشناسی به روستا، یعنی ایستگاه سینوپتیک کبوتر آباد نشان می دهد که منطقه پلارت جزو مناطق کم باران و خشک می باشد و محدودیت های ریزش های جوی و به خصوص فقدان آن در تابستان سبب ایجاد مدودیت های زراعی و دامپروری در منطقه شده است. براساس الگوی بارندگی در منطقه، بیشترین میزان بارندگی در ماه های دی، بهمن، اسفند و فروردین می باشد و کمترین متعلق به ماه های خرداد تا شهریور می باشد. طبق مطالعات حدود ۲۵ درصد میزان بارندگی های منطقه در پاییز، ۲۵ درصد در زمستان و ۵۰ درصد در بهار و در تابستان که فصل سرد می باشد باندگی وجود ندارد.

طبق آمار سردترین ماه های سال در روستا ماه های آذر، دی و بهمن می باشند. در اواخر زمستان درجه حرارت بتدریج و غیر منظم افزایش می یابد. گرم ترین ماه های سال نیز به ترتیب تیرماه و مرداد ماه می باشند. حداق دمای منطقه بین ۹/۲ تا ۹/۴ درجه سانتی گراد و بیشتر دما نیز ۹/۲۳ درجه گزارش شده است. میانگین حداکثر رطوبت منطقه نیز  برابر با ۸۴ درصد و میانگین حداقل طوبت نسبی برابر با ۱۶ درصد گزارش شده است.

خاک روستا

مطالعات میدانی نوع خاک روستای پلارت  را مناسب و وبدون هیچ گونه محدودیتی شناسایی کرده است که در صورتی که آب کافی یرای کشت فراهم باشد این منطقه مناسب برای کاشت انواع کشت های سازگار با محیط می باشد.

ذخایر گیاهی و جانوری

مطالعات میدانی ذخایر گیاهی خاص و ویژه ای را برای روستا گزارش نداده است. تنها جانورانی چون روباه، شغال و جوجه تیغی را می توان از ذخایر جانوری روستا برشمرد که در باغات و مزارع  سطح روستا یافت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 15 =

فهرست